سینما آفریقا باید چند سالنه شود/ استقبال از کمدی‌ها ( 8 بهمن 1396 )

 

مدیر سینما آفریقای مشهد معتقد است چند سالنی شدن این سینما ضروری است.

سمیرا قریب: سينما آفريقا مشهد واقع در میدان تقی‌آباد، یکی از مهمترین سینماهای موسسه بهمن سبز است. سینمایی که تا امروز و در سالی که به پایان آن چیزی باقی نمانده، بیش از دو میلیارد تومان فروش داشته و این آمار برای سینمایی تک سالنی امتیاز بزرگی است. در مصاحبه‌ای با مهدی تجويدی مديری که هفت سال است روی صندلی مدیریت سينما آفريقا نشسته درباره وضعیت این سینما صحبت کردیم.

*وضعيت سينما آفريقا از نظر فروش و استقبال در سال گذشته چگونه بوده است؟

مهدی تجویدی: از آنجا كه بهاي بليت سينما افزايش يافته است، به لحاظ ريالي ميانگين بالا بوده است اما به لحاظ مخاطب با كاهش آمار روبرو بوده ايم.

پرفروش ترين و كم فروش ترين فيلم ها در اکران 96 كدام‌ها بوده‌اند؟

فيلم هاي كمدي «خوب بد جلف»، «گشت ارشاد ٢»، «نهنگ عنبر٢» و «آيينه بغل» با استقبال بالا روبرو بوده اند.

چشم انداز شما از اكران سال ٩٧ چگونه است؟

با توجه به فيلم هايي كه در نوبت اكران قرار داده اند مي توانم بگويم كه فيلم های «مصادره» و «هزار پا» آمار بالايي خواهند داشت البته بايد اشاره كنم از لحاظ گيشه و فروش مدنظرم است چرا كه با وجود افزايش آمار ريالي، ميانگين مخاطبان كاهش مي يابد.

بازسازي و نوسازي هايي در سينماهاي تحت پوشش حوزه هنري صورت گرفته، آيا سينما آفريقا نياز به بازسازي دارد؟

به بازسازي و نوسازي خير، اما نياز شديدي به چند سالن شدن داريم، لازم است كه در زمان بازسازي تعداد سالن ها افزايش يابد. با توجه به علاقه مردم مشهد به سینما رفتن، سینما آفریقا با چند سالنه شدن مخاطب بیشتری جذب خواهد کرد و تنوع بهتری در اکران خواهد داشت.

سينما آفريقا پرفروش ترين سينماي بهمن سبز است، چگونه با تك سالن بودن به اين جايگاه رسيده ايد؟

از جهتي اين سينما براي مردم حس نوستالژي را تداعي مي كند و جايي امن و خانوادگي است، از لحاظ ديگر براي افزايش فروش برنامه ريزي هاي هدفمندي صورت گرفته استدر اين راستا تبليغات و فروش اينترنتي براي فيلم هاصورت مي گيرد،آفرهاي ويژه اي براي ارگان ها و مدارس قرار داده ايم و همچنين سعي  مي شود فيلم هاي پر مخاطب را در ساعت هاي ٨ و ١٠شب كه ساعت هاي پر بازديد است قرارداده شود تا خانواده ها بتوانند به سينما بيايند.

تک سالن بودن مشكلي را براي شما ايجاد مي كند؟

بله، به طور قطع اين تك سالن بودن يك بحران جدي را براي ما ايجاد كرده استمخاطبان ترجيح مي دهند به سينمايي بروند كه چند سالن داشته باشد تا فيلم دلخواه خود را ببينند و كمتر وقت خود را صرف كنند زيرا زماني كه سينما يك سالن دارد مخاطب بايد صبر كند تا يك روز در ماه فيلم مدنظر خود را ببيند و اين باعث مي شود به سمت سينماهايي جذب شود كه چندين فيلم را باهم اكران می‌کند.  سينما هويزه و پرديس اطلس و سينمايي كه سال آتي تأسيس مي شود چندين سالن دارد و اين به يك معضل جدي براي ما تبديل مي شود.

سینما آفریقا امسال هم میزبان جشنواره فیلم فجر است، این تجربه چگونه است؟

سينما آفريقا در سال ٩٤و ٩٥ميزبان جشنواره بود و سعی کردیم همراه همکارانم به طور احسن مسئوليت خود را انجام بدهیم، با توجه به مشكل تك سالنه بودن این سینما، رقابت با سینماهای چند سالنی دشوار است. اما مانع از تلاش ما برای رقابت و خدمت رسانی به سینمادوستان نمی‌شود.