«تنگه ابو قریب»، فیلمی برای امروز/ یادداشت حامد محمدی

منتشر شده در 29 مرداد 1397

حامد محمدی می‌گوید:‌ در روزگاری که حرف‌های تکراری و ادعاهای بزرگ سعی در پنهان‌کردن ناکارامدی‌ها دارد، فیلم «تنگه ابوقریب» بی‌ادعا و بی‌نقص راه درست و هوشمندانه‌ای را مقابل مخاطبانش قرار می‌دهد.

حامد محمدی، نویسنده و کارگردان سینما در یادداشتی که به طور اختصاصی در اختیار ایسنا قرار  گرفته درباره فیلم «تنگه ابوقریب» بهرام توکلی نوشته است: «شرایط سخت و روزگار تلخ قرار است با مردم ایران همیشه همراه باشد و در هر برهه‌ای از تاریخ به بهانه‌ای لحظه‌ای دست از سر مردم برندارد. زمانی با جنگ و عواقبش، زمانی با تحریم و بحران‌هایش، روزگاری با فشارهای اقتصادی و شرایط پیچیده‌اش و در مقاطع زیادی با سوء مدیریت ونتیجه‌های جبران ناپذیرش.

در روزگاری که سیاست مداران و سیاست پیشگان کاری برای این شرایط نمی‌کنند و همچنان با ادعاهای بزرگ و حرف‌های تکراری  از جنس«همه چیز آرام است» یا « دشمن چنین و چنان می‌کند» که این سال‌ها به گوش همه آشناست، ناکارآمدی‌شان را پنهان می‌کنند فیلمی بی ادعا و گرم و بی‌نقص ساخته شده که برای مردم است و به سادگی راه درست و هوشمندانه‌ای را مقابل مخاطبش قرار می‌دهد.

«تنگه ابو قریب» از همه جهت فیلم کاملی است و با اینکه به جایی هیچ نانی قرض نمی‌دهد، اما به تنهایی حرف بزرگی می زند. اینکه اگر اتفاق مهمی در کشور قرار است رقم بخورد یا چیزی شبیه به معجزه اتفاق بیفتد، فقط با اراده مردم عادی و آدم‌های به ظاهر معمولی رخ می دهد و نباید انتظار کمک از جایی یا معجزه یا امدادهای غیبی داشت.

«تنگه ابو قریب» بی‌تکلف و به راحتی با همین راه حل جواب سوالاتی که این روزها عده زیادی به دنبالش میگردند را می‌دهد و اینکه به کمک کسی  یا جایی امید نداشته باشیم و باید خودمان بخواهیم تا مشکلات حل شود. «تنگه ابو قریب» شاید از نقطه کوچک و به ظاهر بی‌اهمیتی حرف بزند که در جغرافیای کشور بزرگی مانند ایران به چشم نمی‌آید، اما با از دست دادن  نقطه کوچکی از کشور، به همین سادگی می‌توان تمام کشور را از دست داد.

«تنگه ابوقریب» فیلم مهم و جسوری است که ادعای تمام این سال‌های بعضی بزرگان که خود را سکان‌دار و ناجی کشور می‌دانند رد می‌کند و به هنرمندانه‌ترین زبان ثابت می‌کند مدیران و سیاست‌مداران و حتی سرداران جنگی کشور را از هیچ مهلکه‌ای نجات نداده‌اند و همه چیز به دست مردمی بوده که می‌دانند کی و کجا باید وارد میدان شوند و دست خالی تا پای جان برای ایرانشان ایستادگی کنند.»

فیلم «تنگه ابوقریب» به کارگردانی بهرام توکلی و تهیه‌کنندگی سعید ملکان به تازگی بر پرده سینماها رفته و بازیگرانی همچون جواد عزتی، امیر جدیدی، حمیدرضا آذرنگ و مهدی پاکدل در آن بازی کرده‌اند.