برنامه‌های تازه برای سینما بهمن شهرکرد/ نقش مخاطبان پررنگ‌تر می‌شود

منتشر شده در 23 بهمن 1396
 برنامه‌های تازه برای سینما بهمن شهرکرد/ نقش مخاطبان پررنگ‌تر می‌شود

 مدیر امور سینمایی استان چهار محال و بختیاری از اجرای تئاتر و طرح‌های ویژه برای رونق دادن به سینما بهمن شهرکرد خبر داد.

سمیرا قریب: سينما بهمن شهركرد واقع در خيابان سعدي، در سال ۱۳۴۲ با یک سالن با ظرفیت ۴۸۳ نفر در یک مجموعه فرهنگی هنری تأسیس شد و اكنون تحت پوشش حوزه هنري قرار دارد. اين سينما با يك سالن تأسيس شد و با گذشت بيش از نيم قرن از تأسيس آن و بازسازی مجدد در سال ۱۳۸۵ کماکان يك سالن دارد. اين مسئله مشكلي جدي براي سينما بوده و به گفته مدیر آن باعث شده مخاطبان اين سينما اعلام نیاز کنند و درخواست اکران فیلم های بیشتری را داشته باشند. مهدي حسن‌زاده مدير امور سينمايي چهارمحال و بختیاری و مدیر سینما بهمن شهركرد درباره این سینما صحبت کردیم.

با توجه به آن كه در سال 96 با افزايش بهاي بليت آمار فروش بالا رفته است،وضعيت در سينما بهمن شهركرد چگونه بوده است؟

مهدی حسن‌زاده: نسبت به سال گذشته تفاوت چنداني نداشته ايم، اگر فيلم هاي امسال نيز مانند سال گذشته فيلم هاي قوي و مخاطب‌پسند بودند ميزان فروش در سال جاري بالاتر مي رفت. با اين حال اكران چند فيلم پرمخاطب توانست ميانگين فروش را بالا نگه دارد.

ضعف برخي فيلم هاي اكران شده و يا ايجاد رقيب هاي سينمايي، تاثيري بر وضعيت فروش شما داشته است؟

با وجود كاهش ميزان مخاطبان،افزايش بهاء بليت آمار فروش را همچنان بالا نگه داشته است .اما همين مسئله يعني ضعف فيلم ها وتفاوت تبلیغات فیلم ها نسبت به سال های گذشته تاثير بسزايي بر وضعيت سينماها داشته است.

شما در شهرکرد رقیبی جدی دارید؟

یک سينما تحت پوشش كانون پرورش فكري كودك و نوجوان از چند سال پیش و سينمای دیگر تحت پوشش اداره ارشاد شروع به کار کرده است.البته با این شرایط ، سینما بهمن کماکان مخاطب های خودش را حفظ کرده و با ارائه طرح های مختلف در پی افزایش مخاطب است.

چه برنامه هايی براي حفظ و افزايش مخاطبان خود داريد؟

با توجه به آن كه چندين سال در حوزه عكاسي و تئاتر و موسیقی فعاليت داشته ام، سعی کرده ام شرایط و فضای سینما بهمن را براي هنرمندان و ارائه کارهایشان محیا کنم. مهمترین  این موارد تبدیل سینما به یک مجتمع فرهنگی و هنری است. به این صورت که یک سانس در هفته اختصاص پیدا خواهد کرد به هنرمندان تئاتر جهت اجرای نمایش تئاتر که با حمایت های موسسه فرهنگی تبلیغاتی بهمن سبز و واحد فنی و پشتیبانی موسسه بهمن سبز در حال آماده سازی فضای مناسب برای اتاق گریم، نور و تهیه مایحتاج هستیم. با گروه های موسیقی صحبت هایی داشتیم که بتوانیم برای اجراهای کنسرت با  هنرمندان این رشته همکاری هایی داشته باشیم.طرح های دیگری به صورت مسابقه اجرا کرده ایم که بتوانیم همشهریان را ترغیب کنیم به سینمای ما سر بزنند و احساس صمیمیت ایجاد کنیم بین سینما و مردم.

تعدادی از این طرح‌ها را بگویید؟

طرح هایی مانند تخفیف به مخاطبان در روز تولدشان،تخفیف به دوقلوهایی که به سینما مراجعه میکنند، تخفیف برای مخاطبانی که در امر اطلاع رسانی به سینما کمک کنند، در کانال های تلگرام و پیج اینستاگرام، و طرح هایی که در دست تکمیل هستند. مثل رادیو سینما، مسابقه دابسمش، مسابقات سلفی مخاطبان، نقاشی صورت روزانه کودکان در سینما، همچنبن از طريق ارتباط با صدا و سيما هر پنجشنبه از طريق مصاحبه زنده راديويي برنامه هاي اكران سينما گزارش مي شود.

پرفروش ترين و كم فروش ترين فيلم‌ها در اكران٩٦ كدام ها بوده اند؟

فيلم هاي كمدي «گشت ارشاد ٢» ، «نهنگ عنبر 2» و «آيينه بغل» پرفروش هستند. فيلم هاي كم فروشی که در كل كشور كم فروش بوده‌اند طبیعتا در سینمای ما هم کم فروش بوده اند.

يا توجه به در صدر بودن فروش فيلم هاي كمدي در سال 96، ميزان استقبال در شهركرد چگونه بوده است؟

در كل كشور ٨٠ تا ٩٠درصد فيلم هاي كمدي مخاطب بيشتري دارند. در شهركرد نيز به همين صورت است، مردم براي تفريح و سرگرمي همراه  با خانواده خود به سينما مي آيند بنابراين بيشتر به تماشاي فيل هاي كمدي مي پردازند. مگر فيلم هاي ويژه كه به دليل تبليغات  و يا عوامل سرشناس آن ها مانند «فروشنده» و «ابد و يک روز» مخاطب زيادي را به خود جذب كردند.

اما همه فيلم هاي كمدي نيز نمي تواند پرمخاطب باشند.

بله درست است، پيش آمده كه به اشتباه فيلم هاي كمدي را كه حتي بازيگران و عوامل سرشناس داشته اند را بسيار تبليغ كرده ايم اما نتوانسته مخاطب را راضي كند و باعث دلزدگي مخاطب شده است. ما در سينما بهمن شهركرد سعي می‌كنيم فيلم هاي كمدي با داستان و ساختار  بهتر مانند «آينه بغل» را اكران كنيم تا هم مخاطب را راضي نگه داريم و هم تعداد تماشاگران را افزايش دهيم.

چه فيلم هايي روي پرده سينما بهمن درحال اكران است؟

«آينه بغل»، «ما خیلی باحالیم» و «هاری». سعی کردیم در اکران فیلم ها در حد امکان سلیقه های متفاوت مخاطب را پوشش بدهیم. همچنين در سانس صبح فيلم هاي كودك و نوجوان «كليله و دمنه» و  «فهرست مقدس»  براي مدارس اكران مي شود. قصد داشتيم در سانس صبح بليت نيم بهاء به مدارس بدهيم اما سينماي ميزبان جشنواره سانس صبح فيلم كودك و نوجوان را براي مدارس رايگان قرارداد و باعث شد برنامه هايمان عملي نشود. به هرحال براي مخاطب بليت رايگان بسيار مقبول تر از نيم بها است!

سينما غدير، یکی دیگر از سینماهای شهر شما ميزبان سي و ششمين جشنواره ملي فجر است،اين مسئله روي فروش سينما بهمن تأثيري داشته است؟

بی تاثیر نیست، ولی خوشبختانه ما با تنوع فیلمی در اکران روزانه مخاطب خود را حفظ کردیم.

با توجه به صحبت هايتان، داشتن تنها يك سالن در سينما مشكلي جدي براي شما است، آيا اقداماتي در اين باره صورت گرفته است؟

داشتن يك سالن ديگر حتي با گنجايش كم خيلي برايمان به صرفه خواهد بود چرا كه با همان هزينه ها مي توانيم درآمد بيشتري كسب كنيم و همزمان با اكران فيلم نمايش تئاتر و يا اجراي كنسرت هم داشته باشيم. متأسفانه از سوي استان هيچ كمكي برای راه‌اندازی یک سالن جدید به شما نشده. آقاي كاظمي، مدير عامل محترم بهمن سبز در سفري كه به شهركرد داشت، خوشبختانه وعده دادند كه به اين موضوع رسيدگي مي شود اما به دليل برآورد هزينه ها و طراحي سالن زمان دقيق آن مشخص نيست. اميدوارم هرچه زودتر این اتفاق بیفتد، خوشبختانه عزم جدی از سوی مدیران موسسه وجود دارد و این طرح، با تامین شرایط اجرا می‌شود. فعلا سعی می‌کنیم به دلیل هزینه های بالای سینما تا حد امکان از طريق اسپانسر خصوصي یک سری از هزينه هاي سينما را تأمين كنيم.